Sorompókról
A vezérlés
A vezérlés kiválasztásánál célszerű a professzionális minőséget választani, mert a sorompók általában sűrű igénybevételnek vannak kitéve. Továbbá olyan plusz szolgáltatásokkal rendelkeznek, amit az egyszerűbb, olcsóbb vezérlések nem tudnak. A startparancs mellett szükséges lehet olyan bemenet is, hogy csak nyitó, illetve csak záró parancs legyen. A sorompó mellé esetenként fel kell szerelni forgalomirányító jelzőlámpát is. Ezeket is vezérelni kell. Egy professzionális vezérléssel ez is megvalósítható.
Programozáskor a tolókapu vezérlésekhez hasonlóan járjunk el. Úgy programozzuk a nyitási időt, hogy hagyjunk rá a végállások eléréséhez szükséges időre. A fotocellák bekötésekor figyelni kell az invertáló és a nem invertáló bemenetek kiválasztására. Az invertáló bemenet működésbe lépésekor a záró irányú mozgást megfordítja. Tehát arra kell használni, hogy amikor zárási fázisban valami veszélyesen megközelíti a sorompót, megállítsa a mozgást, és nyissa vissza a sorompórudat. A vezérlés indítására újabban kezd elterjedni az úgynevezett hurkos indítás.
Ennek elve az, hogy egy nagyméretű tekercsre, hurokra nagyfrekvenciát kapcsolunk. A tekercs fém hatására elhangolódik. Ezt használjuk fel úgy, hogy amikor elhangolódik a tekercs, hurok, a saját vezérlőáramköre kiad egy zárókontaktust. Ezt a kontaktust juttatjuk a sorompó vezérlésének a start vagy a nyitó bemenetére. A hurok telepítése viszonylag egyszerű feladat. Egy maximum 10 cm mély, téglalap alakú vágatot kell készíteni a sorompó előtt. A téglalap két hosszabbik oldala a sorompóval párhuzamos legyen. A közelebbik oldal kb 2 méterre legyen a sorompótól. Ezek a hosszabb oldalak lehetnek 2, 4, illetve 6 méteresek. A közöttük lévő távolság 0,5 m.
Az így kialakított vájatba kell behelyezni az 1-1,5 mm átmérőjű szigetelt rézhuzalt, 4, 3, illetve 2 menetet.